Parohia OGORU. Participare la Concursul de toacă „Răsuna toaca-n cer și pe pământ”

            Joi, 10 iunie 2021, în ziua marelui praznic al Înălțarii  Domului a avut loc la biserica Olari din București concursul de toacă „Răsuna toaca-n cer și pe pământ” –ediția a doua, la care au participat șapte copii din parohia „Sfântul Spiridon” Ogoru.

            Însoțiți de părintele paroh, Andrei Cornel Vasilică cei șapte:  Icnej Andreea Georgiana, Heros Andreea Alexandra, Lutic Maya Ioana, Ivanciu Maria și Ionescu Andreea Maria Toica Dănuța și Anghel Cristian   au concurat îmbrăcați în frumosul port național, iar la final au învățat diferite stiluri de toacă de la domnul Marian Mincu profesor de muzică la Școala de Muzici Militare. Trei dintre copiii parohiei noastre s-au deosebit printre concurenți și au fost premiați după cum urmează: Heros Andreea- premiul I, Anghel Cistian- premiul III, Ionescu Andreea- premiul III. 

            Odată cu participarea la acest concurs, fetele au avut ocazia de a vizita mai multe biserici și mănăstiri din București, printre care amintim Catedrala Patriarhală, mănăstirea Antim, mănăstirea Radu Vodă, biserica Sf. Spiridon Nou, unde au avut ocazia să se închine la Sfintele Moaște ale ocrotitorului parohiei noastre.

 

Preot Andrei Cornel Vasilică.

 

 

Related Posts

Sari la conținut