În data de 07 martie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului părinte Vincențiu, parohia Tămădău Mare a organizat un pelerinaj la Catedrala Mitropolitană din Iași, unde unii dintre credincioșii parohiei noastre au putut să se închine și să sărute sfintele moaște ale Cuvioasei Parascheva.

Un al doilea moment de bucurie duhovnicească a fost ridicarea veșmântului Sfintei Parascheva, oferit în dar parohiei noastre de către Înaltpreasfințitul părinte Teofan, mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Veșmântul a fost ridicat de la reședința mitropolitană și depus în biserica parohială din Tămădău Mare.

În urma acestui pelerinaj, câțiva dintre enoriașii noștri au mărturisit că atunci când s-au închinat în fața raclei cu sfintele moaște ale Cuvioasei Parascheva au simțit că acestea sunt calde și că au avut o experiență duhovnicească ieșită din comun.

A relatat preacucernicul părinte Paroh Șmatoc Mihail de la parohia Tămădău Mare.

Related Posts

Sari la conținut